به گزارش امور رسانه‌ای تی‌پی‌کو؛ دکتر علی همایونی، مدیرعامل داروسازی فارابی در یک گفت‌وگو از وضعیت فعلی و آینده این شرکت گفت:

فارابی بزرگترین مجتمع داروسازی کشور، از گروه دارویی تامین – شستا است، که سی سال حضور مستمر و موثر در عرصه سلامت و تامین نیازهای دارویی بیماران داشته و به‌ویژه در تولید و عرضه محصولات دارویی استراتژیک مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، همواره نقشی حرفه‌ای و با تکیه بر منابع ملی ایفا کرده است.

 

از دیگر ویژگی‌های این مجموعه داروسازی می‌توان به ایجاد زیر ساخت‌های فنی و تکنولوژیکی، بهره‌گیری از سرمایه‌های انسانی پویا، نیروهای جوان، دانشمند، خلاق و متعهد و همچنین با رویکرد بهره‌مندی از ظرفیت‌های ملی و توان بالقوه موجود در کشور، بهره‌وری و کارایی بالا یاد کرد.

 

تاریخ فارابی به ما می‌گوید که تولیدکننده عمده فرآورده‌های دارویی استراتژیک آنتی‌بیوتیک خوراکی کشور در ادوار مختلف از جمله شرایط خاص پس از دوران دفاع مقدس بوده، و به‌رغم محدودیت‌های تامین مواد اولیه در مقاطع مختلف، تحریم‌های ظالمانه، جنگ نابرابر اقتصادی در سال‌های اخیر و نهایتاً در دوره شیوع ویروس کرونا و مشکلات ناشی از بروز بیماری کووید 19، همواره سرآمد صنعت به‌شمار رفته است.

 

اکنون هم فارابی در افق پیش ِرو سبدی متنوع از محصولات دارویی استراتژیک مورد نیاز بیماران را پیش‌بینی کرده که در نیمه اول سال 1401 به بازار دارویی کشور عرضه و در اختیار بیماران قرار خواهد داد.

 

فارابی 1400 چه می‌کند؟ پاسخش طولانی است:

1-بهره‌برداری از پروژه بازسازی و بهینه‌سازی آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت شامل ساختمان آزمایشگاه کنترل میکروبی و آزمایشگاه کنترل فیزیکوشیمیایی و آزمایشگاه آنالیز دستگاهی که مطابق با آخرین استانداردهای جهانی و الزامات GMP و GLP سامان‌دهی و تجهیز شده است.

2-انجام فرمولاسیون و اخذ مجوزهای لازم و عرضه 3 قلم فرآورده جدید به بازار دارویی کشور که یک قلم آن کاربردی وسیع در درمان عوارض ناشی از بیماری کووید 19 دارد.

3-برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم جهت تولید و عرضه حداقل 5 قلم محصول جدید تا پایان سال برای ورود به بازار دارویی کشور.

4-تامین مواد اولیه دارویی مورد نیاز برای تولید محصولات دارویی به‌منظور تحقق برنامه تولید محصولات تا پایان سال.

5-افزایش ده درصدی سهم بازار محصولات به‌رغم محدودیت‌های بوجود آمده در مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک به دلیل شیوع کرونا.

6-اتمام مراحل طراحی و شروع عملیات اجرایی پروژه تولید فرآورده‌های دارویی خاص شامل داروهای ضد سرطان، پیوند اعضا، بیماری‌های خودایمنی و ضدویروس. این پروژه در نوع خود یکی از بزرگترین و به‌روزترین سایت‌های تولید فرآورده‌های دارویی خاص در کشور محسوب می‌شود که به‌رغم تمامی محدودیت‌ها، بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه اول سال 1401 به بهره‌برداری برسد.

7-برنامه‌ریزی لازم جهت پشتیبانی و لجستیک خطوط تولید و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت به‌منظور تولید و عرضه محصولات تولیدی با کیفیت استاندارد و مطابق با ضوابط و الزامات بین‌المللی.

8-برنامه‌ریزی برای توسعه منابع انسانی به‌عنوان بزرگترین سرمایه شرکت و همچنین حفظ اشتغال نیروهای شاغل در شرایط فعلی.

  

ما معتقدیم با توسعه و انجام اقدامات فوق و آن توجه ویژه‌ که به مسئولیت‌های اقتصادی و اجتماعی در این مجتمع بزرگ دارویی ملی کشور موجود هست و با ایجاد ارزش افزوده و توجیه‌پذیر، در مسیر ارتقای سلامت کشور گام‌های بلند و موثری برخواهیم داشت.

پایان پیام