به گزارش امور رسانه ای تی پی کو ؛ در سال توليد ملي و در آستانه روز كارگر، حضرت آيت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح روز يكشنبه دهم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور در كارخانجات توليدي داروپخش، از نزديك در جريان آخرين دستاوردهاي توليد دارو در كشور قرار گرفتند و در جمع هزاران نفر از كارگران نمونه سراسر كشور تأكيد كردند: تحقق واقعي اهداف مختلف كشور از جمله استقلال سياسي، نيازمند خوداتكايي و استقلال اقتصادي است، استقلال اقتصادي نيز به شكل‌گيري توليد ملي مشروط است و توليد ملي نيز با احترام «حقيقي، همگاني و عملي» به كار ايراني و سرمايه ايراني به وجود خواهد آمد.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي ورود به محل كارخانجات داروپخش، در محل يادمان شهداي كارگر حضور يافتند و با قرائت فاتحه، براي آنان علو درجات مسئلت كردند. حضرت آيت الله خامنه‌ای سپس در سالن استريل توليد داروهاي تزريقي و قطره حضور يافتند و با مراحل مختلف توليد، كنترل و بسته‌بندي اين داروها آشنا شدند.

بخش توليد، كنترل و بسته‌بندي داروهاي تزريقي و قطره‌های استريل چشمي و بيني کارخانجات داروپخش در مدت يك‌سال و به دست متخصصان داخلي طراحي، ساخته و تجهيز شده است.

از جمله داروهاي توليدي در اين بخش، داروي هورمون رشد بوده كه مراحل توليد آن بسيار پيچيده است و فقط در انحصار چند كشور معدود است. همزمان با بازديد رهبر انقلاب اسلامي از شركت كارخانجات داروپخش، اولين داروي تزريقي اين مجموعه با نام تجاري انوكساپارين 6000، توليد و روانه بازار شد. در اين ديدار همچنين وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و تعاون، كار و رفاه اجتماعي و صنعت، معدن و تجارت گزارشی از اهم فعالیت‌ها ارائه كردند.

خانم دكتر وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به دستاوردهاي کارخانه‌های توليد دارو با وجود تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها به‌عنوان يك فرصت موجب شده است كه متخصصان داخلي با عزم جدي در توليد دارو به‌ويژه داروهاي با فناوری‌های پيشرفته گام بردارند و جمهوري اسلامي ايران به كشور اول در منطقه، در توليد دارو تبديل شده است.

وي افزود: هم اكنون در كشور 100 كارخانه توليد دارو وجود دارد كه 14 كارخانه مربوط به شرکت‌های بيولوژيك است. توليد داروهايي كه انحصار آنها در اختيار اروپا و امريكا بود و سرمايه‌گذاري بر توليد داروهاي گياهي و داروهاي با فناوري نانو و بيوتكنولوژي بخش ديگري از گزارش وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بود.

آقاي شيخ الاسلامي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين ديدار با اشاره به توليد 800 قلم محصول و مواد اوليه دارويي در شركت كارخانجات داروپخش گفت: اين كارخانجات 40 درصد محصولات دارويي كشور را تأمين مي‌كند و محصولات آن به بيش از 50 كشور صادر می‌شود.

وي تأكيد كرد: قرار است در سال جاری كه به نام سال توليد ملي نام‌گذاری شده 7 محصول دارويي با فناوري پيشرفته براي درمان سرطان و MS به بازار عرضه شود.

آقاي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در سخناني با اشاره به نام‌گذاری امسال به عنوان سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني گفت: اتمام 18 هزار طرح نيمه تمام، سرمايه‌گذاري بر طرح‌های اولويت دار، جلوگيري از واردات بي رويه، توسعه صادرات، بهبود فضاي كسب و كار، سرمايه‌گذاري بر فناوری‌های نوين و بهبود بهره‌وري از جمله برنامه‌های اين وزارتخانه در سال جاری است. در ادامه دكتر نقدي مديرعامل شركت كارخانجات داروپخش گزارشي از توليد داروهاي مختلف در اين شركت و برنامه‌های آينده آن از جمله توليد ماده اوليه انسولين در داخل ارائه كرد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با حضور در جمع كارگران نمونه سراسر كشور و جمعي از كارگران واحدهاي صنعتي توليدي، با تبريك هفته كارگر به كارگران عزيز و آحاد ملت بزرگ ايران، علت حضور امروز خود در جمع كارگران را تشكر و اداي احترام به كار و كارگر ايراني خواندند و افزودند: بوسه نبي مكرم اسلام بر دستان يك كارگر، درسي ارزشمند براي همه و نماد ارزش‌گذاري كار و نيروي كار در اسلام است.

ايشان كار به معناي وسيع كلمه، از جمله كار يدي، جسمي، فكري، علمي و مديريتي را محور حيات، حركت و پيشرفت مستمر هر جامعه برشمردند و با اشاره به سوءاستفاده حکومت‌های سوسياليستي و سرمايه‌داري از كارگران افزودند: اسلام بر خلاف اين مكاتب، با كارگر صادق است و در منطقي مستحكم، كار را ارزش و ارزش آفرين می‌داند.

حضرت آيت الله خامنه‌ای با تأكيد بر ضرورت تجلي هرچه بيشتر منطق و مباني فكري اسلام در برنامه‌ریزی‌ها و اقدام‌هاي مربوط به كار و جامعه كارگري، سرمايه و نيروي كار را دو بال توليد ملي براي حركت و پيشرفت خواندند و افزودند: بايد به كار ايراني و سرمايه ايراني احترام گذاشت تا توليد ملي به معناي حقيقي كلمه، امكان پذير شود. ايشان با اشاره به تذكرات مستمر خود در چند سال اخير درباره تمركز توطئه‌های دشمن بر مسائل اقتصادي افزودند: نشانه‌های اين توطئه بزرگ در شرايط كنوني هر روز بيشتر آشكار می‌شود اما ملت ايران با همان عزم راسخي كه موانع ديگر را از سر راه برداشت، انشاءالله اين مانع را هم از سر راه بر می‌دارد. رهبر انقلاب اسلامي، غلبه بر توطئه اقتصادي دشمن را نيازمند همت كارگران، سرمايه‌داران، مديران بخش‌های دولتي و خصوصي خواندند و خاطرنشان كردند: آحاد مردم نيز با مصرف توليد داخلي، عزم خود را براي مقابله با دشمن آشكار كنند.

حضرت آيت الله خامنه‌ای با اشاره به توجه دولت به مسئله توليد ملي تأكيد كردند:‌ در اين زمينه بايد كارهاي اساسي بشود ضمن اينكه قوام و استحكام اقتصاد كشور نيازمند تلاش بي وقفه قواي مجريه، مقننه و قضاييه است. ايشان مراقبت و حمايت از جريان سالم اقتصاد، كار، توليد و
سرمايه‌گذاري را از جمله وظايف قواي سه‌گانه دانستند و در تشريح اقدام‌هاي لازم در زمينه تقويت توليد ملي و حمايت از كار ايراني و سرمايه ايراني افزودند: تقويت مهارت‌ها، توانمندسازي نيروي كار، نگرش‌های درست مديريتي و ايجاد احساس امنيت هم براي كارگران و هم براي سرمايه‌گذاران بايد در دستور كار قرار گيرد.

رهبر انقلاب اسلامي مواجهه و مبارزه درست با اخلال اقتصادي را براي تقويت توليد ملي، ضروري برشمردند و افزودند: قاچاق و سوءاستفاده از سرمایه‌های مالي و ذخاير متعلق به مردم در بانک‌ها از جمله مصاديق اخلال اقتصادي است. ايشان در تشريح بيشتر سوءاستفاده از سرمایه‌های ملي و ذخاير ملت افزودند: اقدام كساني كه با يك عنوان و براي كاري خاص، تسهيلات كلان بانكي می‌گیرند اما در جايي ديگر از اين تسهيلات استفاده مي‌كنند، مصداق خيانت و دزدي از كيسه ملت است و بايد با اين افراد برخورد شود. حضرت آيت الله خامنه‌ای با تشكر از تلاش‌ها و كارهاي برجسته‌ای كه در زمينه توليد داخلي انجام شده است، ايجاد وضعيت رقابتي، ارتقاي كيفيت و كاهش قيمت تمام شده توليدات داخلي را از ديگر الزامات تقويت توليد ملي دانستند و افزودند: دولت در اين زمينه به واحدهاي توليدي كمك كند.

رهبر انقلاب اسلامي، سياست‌گذاري توليد محور، فرهنگ‌سازي براي مصرف توليد داخلي، و نوسازي و ابتكار در ماشين آلات، محصولات و مدیریت‌ها را از ديگر ضروريات حمايت از توليد ملي خواندند و در پايان سخنانشان تأكيد كردند: قواي سه‌گانه، دستگاه‌های مختلف دولتي، بخش خصوصي، فرهنگ سازان جامعه، تبليغات صدا و سيما همه و همه در خدمت توليد ملي قرار گيرند تا به فضل الهي ضربه سختي به دشمنان خون‌خوار ملت وارد آيد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين پيش از حضور در جمع كارگران، با تعدادي از خانواده‌های شهداي جامعه كارگري كشور ديدار و آنان را مورد تفقد قرار دادند. رهبر معظم انقلاب اسلامي در پايان این مراسم، از نمايشگاه محصولات دارويي ساخت داخل به‌ویژه داروهاي با فناوري‌هاي بالا و همچنين محصولات دارويي صادراتي بازديد كردند.

 

پایان پیام