1401/09/12

تماد در جهت رفع چالش آنتی بیوتیک ها گام برمی‌دارد

شرکت تولید مواد اولیه داروپخش(تماد) با هدف کمک به رفع کمبودهای کشور در حوزه داروهای تولید آنتی بیوتیک‌، تولید تحقیقاتی یکی از محصولات خوراکی این محصولات را با موفقیت به انجام رساند.

به گزارش روابط‌عمومی تیپیکو، شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) بزرگترین تولید کننده مواد موثره دارویی نارکوتیک و غیر نارکوتیک کشور و یکی از شرکت های گروه دارویی تامین (تيپيكو) تولید تحقیقاتی کلاریترومایسین (Clarithromycin)  را که از دسته آنتی بیوتیک های خوراکی است با موفقیت به انجام رساند.
داروی کلاریترومایسین جزء گروهی از آنتی بیوتیک‌ها با عنوان ماکرولیدها می‌باشد که برای درمان طیف گسترده‌ای از عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. این دارو برای درمان عفونت های قفسه سینه مانند برونشیت و پنومونی، گلو و سینوس، عفونت های پوستی و بافت نرم، عفونت هلیکو باکتر پیلوری همراه با زخم های گوارشی کاربرد دارد.
مقدار 11 تن مواد اولیه کلاریترومایسین در شرکت تماد آماده شده است که با انتقال دانش فنی آن از واحد تحقیقات به واحد تولید از نهم آذرماه جهت تولید انبوه در مدار قرار گرفت. طبق برنامه‌ریزی انجام شده، تولید یک تن در هر ماه پیش بینی شده که با افزایش بچ سایز این محصول در ماه های آتی، تولید بیش از یک تن در ماه نیز میسر می شود.
لازم به ذکر است تاکنون تامین کلاریترومایسین از خارج از کشور منجمله هندوستان تامین می‌شد که  شرکت تماد با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی و کمک به رفع کمبودهای کشور در حوزه تامین مواد موثره دارویی با تلاش شبانه روزی واحد تحقیقات و هماهنگ با واحدهای برنامه ریزی و تولید در کم‌ترین زمان موفق شد تولید پایلوت کلاریترومایسین را بر اساس آخرین فارماکوپه های جهانی با موفقیت به انجام رسانده و تولید انبوه این محصول را در مدار قرار دهد.