1401/08/23
شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تأمین: در هماهنگی با سازمان غذا و دارو

تولید و توزیع آنتی‌بیوتیک در تیپیکو بدون وقفه ادامه دارد

شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین با رد برخی ادعاها مبنی بر مشکلات مربوط به تولید و توزیع داروهای آنتی‌بیوتیک در شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ اعلام کرد: با هماهنگی با سازمان غذا و دارو، تولید و توزیع آنتی‌بیوتیک در تیپیکو بدون وقفه ادامه دارد به طوریکه از ابتدای سال تاکنون در شرکت‌های زیرمجموعه هولدینگ دارویی تیپیکو بیش از 12 میلیون عدد از انواع سوسپانسیون آنتی‌بیوتیک تولید شده، که این میزان بیش از هشت برابر تولید سال قبل است.

به گزارش روابط عمومی (تیپیکو)، طی روزهای گذشته در برخی رسانه‌ها پیرامون مشکلات موجود در تأمین دارو ادعاهای نادرستی درباره شرکت‌های تابعه گروه دارویی تأمین مطرح شده که در این زمینه لازم به توضیح است: شرکت شیمی دارویی داروپخش به یکی از بزرگترین تولید کننده‌های مواد اولیه دارویی کشور، مطابق رویه معمول، گام به گام موجودی مواد اولیه خود را به سازمان غذا و دارو به عنوان متولی اصلی حوزه دارو اعلام کرده و سازمان غذا و دارو نیز با توجه به موجودی دارویی و میزان مصرف کشور و همچنین تخمین میزان نیاز در مقاطع خاص نظیر اوج و فرود بیماری‌های فصلی، برنامه‌ریزی راهبردی برای سفارش تولید و مدیریت مصرف را انجام می‌دهد.
لازم به توجه است، میزان تولید و فروش شرکت شیمی دارویی داروپخش در سامانه‌های مربوطه بارگزاری می‌شود و طرح ادعای احتکار مواد تولیدی عملا نادرست است. افزون بر این با توجه به اینکه مواد اولیه تولیدی این شرکت در اختیار تمامی شرکت‌های تولید کننده آزیترومایسین قرار می‌گیرد و نه صرفا داروسازی فارابی، لذا بخش قابل‌توجهی از موجودی انبار این شرکت، به صورت پیش‌فروش بوده که شرکت‌های تولیدی متناسب با زمان تولید دارو، نسبت به تحویل مواد اولیه از شرکت شیمی دارویی داروپخش اقدام می‌کنند.
همچنین برخلاف ادعای طرح شده، داروسازی فارابی مواد اولیه مورد نیاز خود را در موعد مقرر از شرکت شیمی دارویی داروپخش دریافت و به تولید رسانده است. در این زمینه نمودار عملکرد تولید و تحویل آنتی‌بیوتیک این شرکت نشان دهنده جهش تولید در مقایسه با برنامه‌ریزی سالانه شرکت و در راستای رفع نیاز هموطنان عزیزمان بوده است.
ضمن تاکید بر اینکه متولی اصلی برنامه‌ریزی، قیمت‌گذاری و نظارت و پایش وضعیت تولید و واردات دارو، سازمان غذا دارو است، اعلام می‌شود شرکت شیمی دارویی داروپخش و داروسازی فارابی با تلاش وافر و مسئولانه و در جهت همراهی با سیاست‌های کلان کشور، به تأمین و تولید آنتی‌بیوتیک همت گماشته تا فراتر از ملاحظات اقتصادی، در جهت مسئولیت اجتماعی به تأمین نیازهای عمومی کشور و با حداکثر توان ممکن بپردازد.
در همین راستا به اطلاع می‌رساند، از ابتدای سال تاکنون در شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ دارویی تیپیکو بیش از 12 میلیون عدد از انواع سوسپانسیون آنتی‌بیوتیک تولید شده و بلافاصله بعد از تولید، تحویل شرکت توزیع شده که این میزان بیش از 8 برابر سال قبل بوده و در مدت گذشته نیز تولیدات شرکت فراتر از حجم سفارشات ارسالی بوده است.