1401/07/26

دستاوردی دیگر برای شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران

نخستین ثبت اختراع فرمولاسیون جدید کپسول پودر خشک استنشاقی

شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران، نخستین ثبت اختراع داخلی خود را با عنوان "تهیه فرمولاسیون جدید و تولید پوکه های کپسول سخت ژلاتینی برای داروهای پودر خشک استنشاقی (DPI) با استفاده از ماشین آلان صنعتی" با شماره ثبت اختراع 107875 در مورخ 2/7/1401 به ثبت رساند.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین ( تیپیکو )، واحد تحقیق و توسعه شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران پس از بررسی، تحقیق و بومی سازی فرمولاسیون کپسول پودر خشک استنشاقی توانست برای نخستین بار ثبت پتنت تهیه فرمولاسیون جدید تولید پوکه کپسول پودر خشک استنشاقی را در اداره ثبت اختراعات به ثبت رساند.
با توجه به شیوع بیمارهایی ریوی و عوارض ناشی از آن نظیر بیماری کرونا، تولید این نوع کپسول در اولویت اقدامات واحد تحقیق و توسعه شرکت ژلاتین کپسول قرار گرفت و پس از انجام تحقیقات شبانه روزی، شرکت موفق به تهیه و بومی سازی فرمولاسیون تولید این کپسول شده و ثبت اختراع آن توسط متخصصین داخلی صورت گرفت.
گفتنی است تولید این نوع کپسول در حال حاضر در اختیار تعداد معدودی از شرکت های دنیا می باشد و واحد تحقیق و توسعه شرکت ژلاتین کپسول توانست  فرمولاسیون آن را بومی سازی کرده و به تولید صنعتی برساند. 
دکتر رامین رمضانی کلمر، مدیرعامل شرکت در خصوص این دستاورد گفت: اینجانب به نوبه خود این دستاورد حائز اهمیت را به همکاران خود در واحد تحقیق و توسعه و خصوصاً جامعه درمانی کشور تبریک عرض کرده و امیدوارم در آینده بتوانیم به تولید تمامی انواع کپسول خصوصاً محصولات با فن آوری جدید دست پیدا کرده و فرآیند تولید آنها را بومی سازی نماییم.
وی در ادامه گفت: این نوع کپسول دارای فرمولاسیون پیچیده و خاصی می باشد و فرمولاسیون آن تنها در اختیار تعداد معدودی شرکت های تولید کننده بزرگ در دنیا می باشد، اما ما به عنوان یک شرکت دانش بنیان تولید این محصول را در دستور کار قرار داده و با تلاش شبانه روزی همکاران بنده در واحد تحقیق و توسعه توانستیم فرمولاسیون این نوع کپسول را بومی سازی نموده و از آنجا که این دستاورد خاص و پیچیده می باشد نسبت به ثبت اختراع آن در کانون پتنت ایران اقدام کردیم و پس از بررسی کارشناسان مربوطه این دستاورد به ثبت رسید.
مدیرعامل شرکت ژلاتین کپسول اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور به این نوع کپسول و ورود شرکت های داروسازی به تولید داروهای استنشاقی، شرکت ژلاتین کپسول ایران بر اساس رسالت اصلی خود که تامین این نوع ماده اولیه داروسازی می باشد اقدام به بومی سازی فرمولاسیون و تولید صنعتی این محصول کرده است و این امر موجب رفع نگرانی شرکت ها در تامین پوکه این نوع کپسول شده است.