1400/10/11

پیشتازی شستا در صنعت دارویی کشور

صرفه‌جویی ارزی ۲ میلیون دلاری آنتی بیوتیک سازی ایران

به گزارش امور رسانه‌ای تی‌پی‌کو؛ علی رستمی مدیرعامل شستا به همراه اعضای هیئت مدیره و معاونین و مدیران شستا، در ادامه بازدیدهای مستمر خود از واحدهای تولیدی تابعه به منظور آگاهی از مشکلات پیش روی این واحدها و رفع موانع تولید و اتخاذ تصمیمات لازم در جهت جهش تولید، توسعه و افزایش سودآوری این واحدها، طی سفر یک روزه به استان مازندران از شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران از شرکت‌های تابعه هلدینگ دارویی تامین (تی‌پی‌کو) بازدید کردند.

 

براساس گزارش شستا رسانه، علی رستمی در این بازدید با اشاره به پیشتازی شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران در داشتن واحد ریکاوری و بازیافت حلال اظهار داشت:

با بهینه سازی در فرآیند تولید و استفاده از حلال‌ها و واکنشگرهای داخلی در تولید داروها، ضمن صرفه‌جویی ارزی و عدم وابستگی به کشورهای دیگر، می‌توانیم محصولات دارویی جدید را به سبد دارویی کشور اضافه و زمینه صادرات آن‌ها را فراهم کنیم.

 

وی افزود: با توجه به شرایط امروز کشور در بخش دارو نباید اجازه دهیم مردم حتی لحظه‌ای احساس ناامنی یا کمبود دارو داشته باشند.

 

مدیر عامل شستا اهتمام در ایجاد زیرساخت‌های لازم در راستای هم‌افزایی‌های بیشتر در خانواده شستا، تولید محصولات و فرآورده‌های دارویی و بهداشتی با مشارکت نخبگان و متخصصان، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت دارو را ضروری دانست.

 

سید احمد موسوی مدیرعامل شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران نیز در این بازدید به ارائه گزارش عملکرد مالی، فروش و توسعه‌ای و برنامه‌ها و پروژه‌های آتی شرکت پرداخت.

 

موسوی با اشاره به اینکه داروهای والزارتان و کوتیاپین فومارات برای اولین بار در کشور توسط این شرکت تولید شدند افزود:

 

با اقدامات انجام شده در حوزه تنوع محصولات و حلال‌ها توانستیم داروهای ورود به سایر حوزه های درمانی و تولید انبوه محصولاتی از قبیل آسیکلوویر، آزیترومایسین، کوتیاپین، والزارتان و سیتاگلیپین را به سبد دارویی شرکت اضافه کنیم.

 

وی افزود: تولید آنتی بیوتیکهای جدید، و همچنین گروه های دارویی دیگر همچون قلبی و عروقی ، آنتی ویروس اعصاب و روان ،آنتی دیابتیک‌ها هم در دستور کار شرکت قرار دارد.

 

مدیرعامل آنتی بیووتیک سازی با تاکید بر اینکه بهینه‌سازی فرآیند تولید از سیاست های اصلی شرکت است افزود:

 

با بهینه‌سازی در فرآیند تولید دارو و استفاده از حلال‌ها و واکنشگرهای داخلی توانستیم بیش از ۲۸۵.۰۰۰ دلار صرفه جویی ارزی و بیش از ۸۰ میلیارد ریال سودآوری در سال برای شرکت ایجاد کنیم.

 

وی یکی از بزرگترین اقدامات انجام شده نوآوری در پروسه تولید محصولات آموکسی سیلین، آمپی سیلین و سفالکسین از روش شیمیایی به روش بایوکاتالیسیتی دانست و افزود:

 

در این روش با حذف کامل حلال‌های آلی و واکنشگرهای پرخطر، ضمن ارتقاء کیفیت محصول و افزایش قابل توجه راندمان این محصولات، سالانه بیش از ۲ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته باشیم.

 

شایسته ذکر است شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران از شرکت‌های تابعه شستا، در حوزه تولید و تامین مواد موثره دارویی آنتی بیوتیک و غیرآنتی بیوتیکی فعال می‌باشد.

پایان پیام