به گزارش امور رسانه ای تی پی کو؛ دکتر عباس کبریایی زاده با تبریک سالروز تولد زکریای رازی و روز داروساز به تمامی داروسازان کشور به ویژه داروسازان شاغل در سازمان تامین اجتماعی، گفت: داروسازان به عضوی از اعضای تیم سلامت در پیشبرد برنامه های بهداشتی / درمانی کشور، خصوصاً نهادینه کردن سیاست های بهداشتی / درمانی در ارکان جامعه نقش بسزایی دارند.

وی با بیان اینکه مسئله آموزش در حرفه داروسازی بسیار مهم است، تصریح کرد: دوره های آموزشی باید برای شاغلان این حرفه برگزار شود تا اطلاعات فنی و ارتباطی  بیشتری به این گروه ها انتقال پیدا کند.

کبریایی زاده با بیان اینکه وظیفه داروساز محدود به راهنمایی بیمار در مورد نحوه مصرف دارو نمی شود، افزود: این وظیفه ای مهم و اساسی است؛ اما داروساز چندین وظیفه دیگر نیز در داروخانه دارد.

وی در ادامه گفت: دستورات مصرف دارو باید با سند کتبی و بیان شفاهی همراه بوده؛ و یکی از آموزش های ما در دانشگاه و سمینارهای بازآموزی، راه ها و روش های انتقال موضوع و مفاهیم به بیماران باشد.

کبریایی زاده با اشاره به دیگر وظایف داروسازان افزود: داروساز مسئول است تا نسخه ارائه شده را به صورت علمی بررسی و در صورت مشاهده مشکل با پزشک معالج تماس بگیرد.

رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: دقت نظر داروسازان در بررسی نسخه ها موجب شده است که همکاران داروساز با کمترین شکایت در دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی مواجه باشند.

وی با بیان اینکه داروساز مسئولیت دارد تا از ایمنی و کیفیت دارویی که به بیمار می دهد اطمینان حاصل کند، گفت: نظام دارویی ایران که داروسازان رکن آن هستند، موفق بوده است تا زنجیره ای برای تامین داروی با کیفیت مطلوب را فراهم کند.

کبریایی زاده افزود: داروسازان بیش از یک هزار قلم دارو در داروخانه را مدیریت می کنند که کار چندان آسانی نیست.

وی تصریح کرد: همکاری داروسازان و مشارکت آن ها در برنامه های نظام بهداشتی درمانی کشور موجب می شود این برنامه ها در مناطق  مختلف کشور به ویژه شهرهای کوچک و روستاها اجرایی شود.

رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، داروخانه ها را خط مقدم جبهه سلامت در مواجهه با نیازهای بهداشتی و درمانی مردم عنوان کرد و گفت: داروخانه ها با راهنمایی کردن بیماران و مراجعان در خصوص مراقبت های اولیه بهداشتی از بار مراجعه به مراکز درمانی می کاهند.

انتهای پیام