چتر TPICO در نمایشگاه سوریه؛ اقدام ملی در زمینه صادرات
۱۳۹۶/۱۰/۲۳

چتر TPICO در نمایشگاه سوریه؛ اقدام ملی در زمینه صادرات

به گزارش امور رسانه ای تی پی کو؛ نمایشگاه تخصصی دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی ایرانی با حضور ٤٠ شرکت فعال ایرانی در زمینه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی به مدت سه روز از نوزدهم لغایت ٢١دی ١٣٩٦ در هتل «داماروز» دمشق و با حمایت سفارت ایران در سوریه برگزارشد.

اکنون مروری خواهیم کرد به حرف های نمایندگان شرکت های ذیربط، که در طول برگزاری نمایشگاه، از تجربه تازه خود گفته اند:

● مهندس عباس سکوت مدیر فنی تیم اعزامی کارشناسان TPICO به نمایشگاه که ضمنا مدیر واحد بازاریابی و صادرات TPICO  نیز هست:

براي دسترسی به استانداردهاي بين المللی در امر بازاريابی و معرفي توانمندی های TPICO راهی بسيار طولانی در پيش داريم.

البته تلاش و شور و حرارتی كه همكاران مان در غرفه ها از خود بروز دادند اميد به آينده روشن را بيشتر كرد ...؛ بايد در زمينه آموزش همكاران بيش از پیش سرمايه گذاری کرد، این یک ضرورت است.

بازار دارويی سوريه تشنه محصولات جديد است ...؛ شركت های ايرانی كه علاقمند به حضور بادوام و بلند مدت در بازار سوريه هستند، بايد در زمينه محصولات جديد دارويی نیز اقداماتی جدي صورت دهند.

مجموعا می توان گفت که به بخشی مهم از اهداف تعیین شده رسیدیم.


● محمدهادی مورعی مدیر اجرایی کارشناسان صادرات TPICO اعزام شده به نمایشگاه:

حال و هوای این نمایشگاه بسیار متفاوت بود و تقریبا همه شرکت های ما از حضور در آن اظهار رضایت داشتند.

تنها داروساز دولتی سوریه؛ شرکت الملیحه بعد از جنگ، با محدودیت هایی برای تولید مواجه شده است، و این فرصتی برای مشارکت بهتر شرکت های دارویی ایران مهیا کرده.

داروساز سوری هم‌اکنون و بعد از تخریب بخش‌های عمده آن توسط گروه‌های تروریستی تنها قادر به تولید گروه کوچکی از آنتی‌بیوتیک‌ها است و صنعت داروی ایران می تواند قدم هایی بلند برای احیای دوباره آن بردارد.

این کارخانه پیش از وقوع جنگ، قریب به ۱۳۰۰ نفر نیروی کار داشت ولی حالا کمتر از یک سوم از آن تعداد در الملیحه مشغول به کارند.

این اطلاعات یعنی فضای کار و صادرات به خوبی برای شرکت های داروسازی ایرانی فراهم است، کار دو سویه است، هم ارزش معنوی دارد و هم برد اقتصادی.

هر هشت شرکت ما مذاکراتی موثر در این سه روز نمایشگاه داشتند و حضورشان بسیار می تواند با بهره­وری بالا همراه باشد.


●مهندس حمیدرضا علیپور مدیرعامل شرکت داروسازی شهید قاضی:

برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه به دلیل شرایط ویژه این کشور بسیار دیر اعلام شد، اما ما اهدافی روشن داشتیم و از برگزاری آن استقبال کردیم.

شرکت داروسازی شهید قاضی براساس دستورالعمل تنظیمی تلاش کرد در سه فاز کار نمایشگاه را در دستور کار قرار دهد.

فاز۱: اقدامات قبل از حضور در نمایشگاه که شامل مطالعه ای جامع درباره شرایط کلی و عمومی سوریه پس از جنگ و نیازهای دارویی و زمینه های صادرات دارو و ... غیره بود.

فاز۲: اقدامات و برنامه های حین نمایشگاه که شامل رصد دقیق تمامی مراجعه کنندگان و فعالیت مستمر در به فعلیت رساندن ارزیابی های فاز یک بود.

فاز۳: اقدامات و پیگیری های بعد از نمایشگاه، حضور مجموعه ما در این نمایشگاه دستاوردهایی داشته و قرارست گزارش های تفصیلی توام با نتیجه گیری ارائه شود.


● ساحل طاهری، رئیس بازاریابی داخلی شرکت داروسازی پارس دارو:

همانند ساير شركت های گروه دارویی تامین و شركت كننده در اين نمايشگاه، با هدف شناسايی بازار و ظرفيت هاي آن جهت معرفي محصولات خود در اين نمایشگاه شركت كردیم.

در مسیر نيل به اين هدف، جلساتی مفيد و متعدد با كمپانی هایی كه خواستار اخذ نمايندگی اين شركت جهت واردات داروهاي پارس دارو به سوريه بودند، برگزار شد.

اطلاعات این شرکت ها و داروهاي مدنظر ايشان با توجه به نياز بازار سوريه دريافت شده است و درباره آن اقدامات لازم صورت خواهد پذیرفت.

ما در اولين فرصت مذاكرات رسمي خود را از طريق شركت آغاز و زمينه صادرات به اين كشور را فراهم خواهیم کرد.

اميدواریم بتوانيم از فرصت پيش آمده توسط هلدينگ، نهايت استفاده را ببریم، بحث صادرات داروی ایرانی، یک بحث ملی و تعیین کننده است.


● مینا افضلی کارشناس ارشد صادرات شرکت توفیق دارو:

شرکت تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های این شرکت جهت انتقال دانش فنی، ماده موثره دارویی (API) ، انجام سرمایه گذاری به منظور راه اندازی خطوط تولید مشترک با شرکت های سوری و همچنین نظر به بررسی بازار دارویی کشور سوریه، به عنوان اولین حضور در این کشور، در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در دمشق حاضر شد.

خوشبختانه دستاوردهای این حضور که شامل برگزاری جلساتی با مهم ترین شرکت های دارویی سوری و بازدید برخی مقامات وزارت اقتصاد و آشتی ملی از غرفه هلدینگ دارویی تامین و همچنین شرکت توفیق دارو بود، دورنمایی خوب به لحاظ بازه زمانی بازسازی صنعت این کشور و بهره جستن شرکت های ایرانی از فرصت پیش آمده، را فراهم کرد.


● عباس عطایی، مدیر بازاریابی و صادرات شرکت شیمی دارویی داروپخش:

ما با بیش از ٢٠ سال سابقه حضور موفق در صنعت مواد اولیه داروی ایران و نیز روند جاری صادرات از پنج سال گذشته، صادرات به سوریه را آغاز کردیم.

امسال هم به منظور پیگیری موثر صادرات انجام شده به این کشور و نیز توسعه روابط موجود در شرایط مناسب کنونی، در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در دمشق حاضر شدیم.
انجام جلسات متعدد جهت پیگیری امور فیمابین با شرکای سوری از اهداف اولیه ما بود.

بررسی اعطای نمایندگی به شرکت های متقاضی حاضر در این کشور هدف بعدی را تبیین می کرد.

همچنین بررسی بازار و شرایط ثبت و واردات در این کشور از جمله مواردی بود که پیگیری شد. 

در جلسات مختلف با شرکت های داروسازی و تجار سوری در دو روز اول نمایشگاه هم دیدارهایی داشتیم که متعاقبا نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.


●میثم نورمحمدی، مدیر فروش و بازاریابی ابوریحان:

شرکت داروسازی ابوریحان، نیم قرن تجربه دارد و یکی از بزرگترین تولید کنندگان داروهای هورمونی است، جایش بود در نمایشگاه دمشق حاضر باشد.

طبعا ابوریحان نیز همانند سایر شرکت‌های تیپیکو با استفاده از فرصت پیش آمده، ارتقا و پیشبرد فروش محصولات خود را در دستور کار قرار داد.

اقدام به ثبت و بازاریابی محصولات در سوریه، یکی از اهداف اصلی ما بود.

ابوریحان در سال های گذشته موفق شده بود دو مناقصه دارویی در سال های ٩٣و ٩٤ را برنده شود، که هر یک به ارزش ٧٠٠,٠٠٠ یورو بود. ما سوریه را بازاری موفق برای صادرات داروهای خود می دانیم.

همین الان هم در حال ثبت بیش از ٢٠ قلم دارو در کشور سوریه توسط نماینده شرکت مان هستیم.

شرکت ما در سال ٩٥ با توجه به مذاکرات انجام شده موفق به ارسال محصولات دامی به کشور سوریه شد.
هم اکنون هم در حال ثبت ٥ قلم از محصولات دامی دیگرمان در سوریه هستیم.

نمایشگاه دمشق فرصتی استثنایی بود تا با مذاکره و تماس مستقیم با نمایندگان صادراتی، مسایل و مشکلات احتمالی ثبت تولید و یا موضوعات مرتبط با صادر کننده را حل کنیم.

● منیژه عدلی، کارشناس صادرات شرکت داروسازی کاسپین تامین:

شرکت ما به عنوان یکی از قدرت های برتر در زمینه تولید محصولات دارویی به ویژه آمپول در ایران، و با توجه به حجم بالای صادرات محصولات خود به کشور سوریه در سال های اخیر، جهت پیشبرد بهتر اهداف صادراتی در این نمایشگاه حضور پیدا کرد.

با توجه به حضور برخی از واردکنندگان موفق در زمینه دارویی، این شرکت باز هم توانست به رغم در اختیار داشتن نمایندگی در این کشور، مذاکراتی تازه را صورت دهد.

برای معرفی و فروش برخی دیگر از محصولات مان، ما با واردکنندگان وارد مذاکره شدیم و برخی از آن ها برای عقد قرارداد اعلام آمادگی کرده اند.

پیگیری مدارک ثبت ارائه شده به وزرات بهداشت این کشور، یکی دیگر از فرصت هایی بود که بدون حضور در نمایشگاه حاضر دست نیافتنی می نمود.

آگاهی یافتن از قیمت داروهای تولیدی شرکت کاسپین در داروخانه های این کشور و مقایسه آن ها با داروهای مشابه از شرکت های دیگر نیز، باعث شد که در قیمت دهی آتی، رقم ها رشدی متناسب پیدا کنند.

ما با نماینده فعلی و طبعا در قراردادهای آتی در زمینه قیمت نهایی تجدید نظرهایی خواهیم کرد.


● فاضل جمشیدی، مدیر صادرات شرکت داروسازی اکسیر:

ما با حضور در نمایشگاه تخصصی دمشق علاوه بر ارتباط مستقیم با پزشکان، داروسازان، تجار و نمایندگان شرکت های مراجعه کننده، برنامه های دیگری هم داشتیم؛ حضور و تقویت دفتر نمایندگی شرکت داروسازی اکسیر در دمشق، برگزاری جلساتی برای آشنایی با بخش های مختلف این شرکت، انجام مذاکرات مرتبط با مدیران شرکت فوق الذکر در مورد گسترش صادرات دارویی اکسیر به این کشور، برگزاری کارگاهی آموزشی در مورد نحوه مصرف و دیگر نکات مرتبط به داروی دفروکسیر (یکی از داروهای اصلی صادراتی اکسیر به سوریه) برای داروسازان واحد علمی، و مارکتینگ شرکت نمایندگی اکسیر در دمشق ...


● لیدا شاهوار، مدیر صادرات شرکت داروسازی زهراوی:

شركت داروسازی زهراوی به رغم حضور فعال در كشور سوريه و پای ثابت و برنده مناقصات داروئی اين كشور؛ از حضور در نمایشگاه اختصاصی ایران در دمشق رضایت دارد.

زهراوی در كنار ساير شركت های همكار زيرمجموعه هلدينگ دارويی تامين، اهداف خود را در خلال روزهای فشرده كاری نمايشگاه پوشش داده است.

ما توانستیم در مدت سه روز نمایشگاه کارهایی را صورت دهیم:

دريافت گواهی ثبت شركت زهراوی در سوريه كه در حال حاضر اولين و تنها شركت ثبت شده ايرانی در سوريه است.

دريافت گواهی ثبت محصول سيكلوسپورين ١٠٠ - شركت زهراوی باز هم اولين شركت ايرانی ثبت كننده محصول در سوريه است.

ملاقات با مدير واحد ثبت دارو در سوريه و پرزنت قابليت ها و توانايي های شركت هاي توليدی زيرمجموعه تامين.

ملاقات با معاون وزير بهداشت سوريه، پرزنت قابليت های توليدی شركت هاي توليدی زيرمجموعه تامين و پيشنهاد جهت توليد قراردادی.

ملاقات با مديركل GFTO ؛ پرزنت قابليت های شركت های زيرمجموعه و گرفتن قول مساعدت در خصوص شراكت بيشتر شركت های ايرانی در مناقصات.

بازديد و جلسه حضوری با نماينده محلی شركت، مرور مجدد برنامه های ثبت و فروش محصولات.

مذاكره حضوری با مديرعامل كارخانه خصوصی جديدالتاسيس در خصوص همكاری های مشترك توليد قراردادی.

 

شایان ذکرست که شرکت های داروسازی ابوریحان، زهراوی، پارس دارو، کاسپین تامین، شهیدقاضی، داروسازی اکسیر، شیمی دارویی داروپخش و تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو با مدیریت فنی مدیر صادرات TPICO در این رویداد مهم حضور داشتند.

پایان پیام

اخذ گواهینامه GMP از سازمان NDA اوگاندا

بازرسان وزارت بهداشت اوگاندا از شرکت کاسپین تامین بازدید کردند

قهرمانان شطرنج و تنیس روی میز TPICO

چهارمین دوره مسابقات ورزشی شرکت های گروه دارویی تامین برگزار شد

بازدید رهبری از دستاوردهای دو شرکت دارویی TPICO

آیت الله علی خامنه ای از غرفه های توفیق دارو و اکسیر در نمایشگاهی که به مناسبت حمایت از صنایع و کالاهای ایرانی تشکیل شده بود، دیدن کردند.

انتخاب هلدینگ پیشرو: داروپخش

سومین دوره جشنواره هلدینگ ‌های برتر و شرکت‌ های کارآمد اقتصادی برگزار شد

تندیس نقره ای برای اوزان و چهار گواهینامه برای شرکت های TPICO

از شرکت اوزان و چهار شرکت دیگر گروه دارویی تامین در روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان تقدیر شد

حاضر، غایب، اعلام رتبه بندی شرکت های برتر

فهرست پانصد غول اقتصاد ايران با آمار فروش و سود از طرف سازمان مدیریت صنعتی اعلام شد

درخشش کلرپارس در پانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی

پانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی برگزار و شرکت کلرپارس به عنوان تولید کننده برتر ملی انتخاب شد

دو پروژه جدید تماد

دو پروژه جدید در شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) به بهره‌برداری رسید

دستاوردی تازه؛ تولید آموکسی سیلین بدون حلال آلی

شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران با این دستاورد ارزشمند، موفق به کسب جایزه پژوهش برتر شد

مهر تایید NACI برای شرکت شیمی دارویی داروپخش

شرکت شیمی دارویی داروپخش از گروه دارویی تامین TPICO گواهینامه ایزو دریافت کرد

کلرپارس برای دهمین سال متوالی، واحد نمونه صادرات شد

بیست و سومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی برگزار شد و کلرپارس واحد نمونه صادرات استان شناخته شد

دو دستاورد مهم برای شرکت شیمی دارویی داروپخش

تایید صلاحیت شرکت دانش بنیان و اخذ گواهینامه جی ام پی، از اخبار دستاوردهای شرکت شیمی دارویی داروپخش است

داروسازی دانا مقام نخست مسابقات فوتسال TPICO را کسب کرد

سومین دوره منظم مسابقات ورزشی فوتسال در گروه دارویی تامین برگزار شد و نفرات برتر خود را شناخت