گزارشی از چتر دارویی TPICO در قزاقستان
۱۳۹۶/۰۸/۱۶

گزارشی از چتر دارویی TPICO در قزاقستان

  به گزارش امور رسانه ای تی پی کو؛ چهاردهمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی و سلامت آستانا (قزاقستان) از دهم تا دوازدهم آبان ماه ١٣٩٦ در کشور قزاقستان و شهر آستانا در مرکز نمایشگاهی کرمه برگزار شد؛ در این نمایشگاه فرصت افزایش و گسترش جغرافیایی فروش در بازار پزشکی قزاقستان و کشور های منطقه cis، امکان یافتن  مشتریان جدید و بالقوه ، ملاقات با همتایان تجاری و همچنین آشنایی با آخرین  فن آوری های روز پزشکی  فراهم بود.

  نمایشگاه آستانا مکانی مناسب برای شروع سرمایه گذاری و ارائه تجهیزات پزشکی، مواد اولیه، محصولات دارویی و ... در قزاقستان و همچنین منطقه بود و امکان برگزاری جلسات و گفت و گو های حرفه ای بین نمایندگان دولت، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و لوازم جانبی، داروسازان و پزشکان این حوزه را پوشش می داد.

گروه دارویی تامین TPICO با پنج شرکت تابعه خود؛ داروسازى ابوريحان، فارابى، كاسپين تامين، زاگرس فارمد پارس و توفيق دارو تحت عنوان چتر تی پی کو در این نمایشگاه حضور داشت.

در این بخش حرف های نمایندگان شرکت های یاد شده را می خوانیم:

**

* مهندس منوچهر شكرى مدير بازاريابى و فروش هلدينگ  TPICO:

* پنج شركت گروه دارويى تامين TPICO كه توانى بالا دارند، در نمايشگاه سلامت قزاقستان حاضر بودند، و من اميدوارم در نمايشگاه هاى آتى، تمامى شركت هاى توليدكننده محصول و مواد اوليهTPICO استقبالى بيشتر كرده و بازارهاى اينچنينى را از دست ندهند.

* زمينه های لازم براى توفيق تك تك شركت هاى ما فراهم بود، و به دليل تنوع در سبد محصول، مى توان راه صادرات را بيش از پيش هموار كرد.

* البته بهترست شركت هاى ما بيشتر در نمايشگاه سلامت و دارويى در آلماتى كه مركز تجارى قزاقستان است، حضور يافته و فعاليت كنند، كه فكر كنم مى توان نتيجه اى بهتر از آن گرفت.


* همين نمايشگاه آستانا ٢٠١٧ هم فرصتى ويژه براى آشنايى و ارتباط با تولييدكنندگان دارو و فعالان دارويى اين كشور فرام آورد.

* هر پنج شركت ما توفيق دارو، زاگرس فارمد، ابوريحان، كاسپين تامين و فارابى مذاكراتى مثبت و نتيجه بخش در طول برگزارى نمايشگاه داشتند.

* با رايزن تجارى و سفير ايران در قزاقستان هم ديدار و گفت و گو كرديم. ايشان قول هايى مساعد براى هموار كردن راه صادرات دارو به قزاقستان دادند.

**

* مهندس رضا عباس خان، مدير بازرگانى و

دكتر صديقه نعيمى مدير تحقيق و توسعه، نمايندگان شركت تحقيقاتى و مهندسى توفیق دارو:

● ما بزرگترین شرکت دانش بنیان تحقیقاتی در زمینه تولید ماده اولیه دارویی (API) و ایجاد دانش فنی محصول نهایی در ايران و مجموعه TPICO هستيم.

 ● هدف از حضور و شرکت ما، در نمایشگاه قزاقستان ورود به بازارهای منطقه CIS و دستیابی به بازار کشورهای این حوزه بود.

● شرکت توفیق دارو، توانايي تولید API و دانش فنی فرمولاسیون (زنجیره کامل تولید دارو) را دارد؛ و به دلیل به روز بودن و کیفیت رقابتی محصولات خود، می تواند در ورود به بازارهای حوزه CIS بسیار موفق عمل نماید.

● در همين مسير، شركت ما توفيقاتى هم به دست آورده است و بخشی از این هدف را در نمایشگاه قزاقستان تعقيب مى كرد.

  ●یکی از نکات تسهیل کننده در ورود شرکت توفیق دارو به بازارهای جهانی عدم نیاز به طی کردن مراحل متعدد ثبت محصول در کشورهای مقصدست که این امر برای این شرکت فرصتى مناسب محسوب می شود.

●  از دستاوردهای اين نمایشگاه، فرصت آشنایی بیشتر با بازار دارویی و شناسایی شرکت هاى دارویی بود که قابلیت تولید محصولات مد نظر شرکت توفیق دارو را داشتند و مذاكراتى موثر در اين زمينه صورت پذيرفت.

**

* مهندس ميثم نورمحمدى، مدير فروش و صادرات و

دكتر آرمان نصراللهى مدير توليد، نمايندگان شركت داروسازى ابوريحان در نمايشگاه تجهيزات پزشكى و سلامت قزاقستان:


 ●  شرايط ويژه اى كه در بازار محصولات داخلى حاكم شده، مجموعه ما را تشويق به حضور در بازارهاى صادراتى می کند.

● در حوزه CIS شركت ابوريحان گام هايى بلند برداشته و وارد بازارهاى ازبكستان، آذربايجان، گرجستان و تاجيكستان شده و راه را براى حضور در قزاقستان هم هموار مى بيند.

● در اين نمايشگاه ما با چهار شركت جهت Registration و صادرات برخى محصولات ابوريحان مذاكراتى كرده و با يك شركت براى انجام نهايى كار به توافقاتى رسيديم.

● نكته جالب نمايشگاه از ديد بازديدكنندگان اين بود كه داروهاى ابوريحان را با برندهايى چون Bayer  مقايسه مى كردند.

● ابوريحان داروهايى توليد مى كند كه Bayer در بخش هورمونى آن ها را توليد مى كند، با عنايت به شرايط ويژه توليد داروهاى هورمونى، نشان مى دهد كه اين محصولات با رعايت و اجراى اصول GMP  توليد شده است.

**
    * دكتر پيمان محمدى فرد مدیر بازاریابی شرکت زاگرس فارمد:

● برنامه افزايش جمعيت در قزاقستان و صادرات دام به ساير كشورهاى همسايه، حكايت از نياز روزافزون اين كشور به داروهاى دامپزشكى مى دهد.

● هدف شركت ما، ثبت داروهاى دامپزشكى در قزاقستان و ايجاد يك شبكه ماركتينگ، توزيع و فروش در منطقه است.

●با توجه به قيمت هاى رقابتى و كيفيت بالاى محصولات زاگرس فارمد، فكر مى كنم مى توان از ورود به اين بازار جديد، استفاده هاى صادراتى لازم را برد.

● در اين مسير مذاكراتى با دمير موشن مدير پروژه هاى ملى قزاقستان داشتيم و تواففات اوليه براى سرمايه گذارى مشترك و انتقال تكنولوژى توليد دارو صورت پذيرفت.

    **

* مهندس طناز عظيم پور سرپرست واحد صادرات شرکت داروسازی كاسپين تامين:

● كاسپين تامين جزو شركت هاى پر سابقه در زمينه صادرات است.

 ● بازارهاى صادراتى ما در حال حاضر افغانستان، عراق، سوريه، يمن، ازبكستان، تاجيكستان، لبنان، اوگاندا، آنگولا و سومالى است؛ و اميدواريم بتوانيم جاى پايي هم در قزاقستان پيدا كنيم.

● در این نمایشگاه با شركت هاى 

Kazbel medpharmو parasat pharma و pharmacode 

مذاكراتى داشته ايم؛ اما اعتبارسنجى اين شركت ها، امرى بسيار مهم است كه در صورت تاييد، مى توان با ايشان وارد قرارداد شد.

● طبيعتا در برگشت به ايران از طريق سفارت قزاقستان اعتبار شركت هاى ياد شده را بررسى كرده و احتمالا راه هاى حضور كاسپين تامين در قزاقستان را فراهم خواهیم آورد.

● ديدارهايى داشتيم و مى توان گفت كه مجموعا حضور در اين نمايشگاه مفيد به فايده بوده است.

**
    * احمدعلى شريفانى مدیر بازاریابی و فروش شرکت داروسازی فارابی:

● نكته اول اين است كه ما به عنوان يك شركت داروسازى، پيشرو در بازار قزاقستان بوده ايم.

● فارابي قريب به هشت سال شعبه اى فعال در قزاقستان داشته، كه فعلا به دليل متعادل نبودن هزينه ها، موقتا غيرفعال شده است، اما اميد داريم مجددا فعال شود.

●چون يك بار اين راه را كامل طى كرده ايم، به راحتى مى توان دوباره اين پايگاه را فعال و قدرتمند كرد بويژه براى شركت هاى گروه دارويى تامين؛ از تجريبات مى توان نهايت بهره ها را برد.

● اين نمايشگاه فرصتى مناسب است تا دوباره مديران ارشد سازمان به اين بازار ويژه، نگاهى راهبردى كنند و راه داروى ايرانى به بازار اوراسيا، باز و هموار شود.

● جالب آن كه "فارابى" نام شخصيتى بزرگ در سرزمين ماست، وليكن قزاق ها، فارابى را متعلق به خود مى دانند! و معتقدند كه وى در شهر فاراب قزاقستان متولد شده است.

● به نام فارابى بزرگ، دانشگاه و بيمارستان ها و بزرگراه ها و اماكنى ديگر را نامگذارى كرده اند، و علاقه اى زايدالوصف به اين شخصيت و نام دارند.

● من اين نقطه طلايى را فصل مشترك دو كشور و ملت مى دانم، ما مى توانيم وارد بازار و صنعت داروى قزاقستان شويم؛ و راه صادرات داروى ايرانى را هموار كنيم.

**

* ايران پناه رايزن بازرگانى سفارت ايران در قزاقستان:

● مشكلات بانكى كماكان مانع اصلى مبادلات تجارى است و هنوز آن طور كه بايد و شايد حل نشده، با اين حال هميشه فرصت براى رشد فراهم است.

**

* نسرين عرب ها (قائم مقام مديرعامل شركت سينا فارم) در قزاقستان:

● براى صادرات، طبعا همه افرادى كه در زمينه دارو فعال اند، دوست دارند كه صادرات كنند، اما ميل داشتن شرط لازم است، و اين تنها كافى نيست.

●همين جا فعاليت هاى جسورانه مهندس تحسيرى را تقدير مى كنم كه راه اين بازار را سال ها پيش براى شركت هاى دارويى هموار كردند.

● قبل از صادرات بايد كارهايى را صورت داد، شركت ها حتما بايد هزينه اى را كنار بگذارند براى ثبت دارو، و حداقل دو سه سال صبورانه در اين مسير كوشش كنند.

● اين جا GMP ايران را فعلا قبول دارند و براى قدم اول مى توان از اين فرآيند ساده بهره لازم را برد.

● طبق قانون اين جا، براى محلول هاى تزريقى، فقط كافى است كه شما عضو Pic/s باشيد كه خوشبختانه چند شركت TPICO اين عضويت را دارند.

●براى ثبت بر اساس پرونده دارويى، بين ده الى پانزده هزار دلار بايد پرداخت كرد كه با روش هاى مجموعه ما، تسهيلاتى در نظر گرفته ايم و حتى در بازاريابى هم كمك هايى به شركت مذبور خواهيم كرد.

● ثبت داروهاي دامى راحت تر از ثبت داروهاى انسانى است، و ثبت هر دارو حدود به يك سال هم زمان خواهد برد.

●كارهاى مالى كماكان از مشكلات فى مابين است، اما اين معضل، راه حل هايى دارد و خوشبختانه گمرگ قزاقستان با ايران هيچ مشكلى ندارد.

●يك داروى شركت سيناژن براى درمان MS وارد بازار دارويى قزاقستان شده است.

●اگر بتوانيم وارد بازارهايى مثل قزاقستان بشويم، اتفاق هايى بسيار خوب براى صنعت داروى ايران خواهد افتاد، تسهيل ورود به بازارهاى اروپا، اصلاح GMP و پيشرفت در ساختارها رخ خواهد داد.

پایان پیام

اخذ گواهینامه GMP از سازمان NDA اوگاندا

بازرسان وزارت بهداشت اوگاندا از شرکت کاسپین تامین بازدید کردند

قهرمانان شطرنج و تنیس روی میز TPICO

چهارمین دوره مسابقات ورزشی شرکت های گروه دارویی تامین برگزار شد

بازدید رهبری از دستاوردهای دو شرکت دارویی TPICO

آیت الله علی خامنه ای از غرفه های توفیق دارو و اکسیر در نمایشگاهی که به مناسبت حمایت از صنایع و کالاهای ایرانی تشکیل شده بود، دیدن کردند.

انتخاب هلدینگ پیشرو: داروپخش

سومین دوره جشنواره هلدینگ ‌های برتر و شرکت‌ های کارآمد اقتصادی برگزار شد

تندیس نقره ای برای اوزان و چهار گواهینامه برای شرکت های TPICO

از شرکت اوزان و چهار شرکت دیگر گروه دارویی تامین در روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان تقدیر شد

حاضر، غایب، اعلام رتبه بندی شرکت های برتر

فهرست پانصد غول اقتصاد ايران با آمار فروش و سود از طرف سازمان مدیریت صنعتی اعلام شد

درخشش کلرپارس در پانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی

پانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی برگزار و شرکت کلرپارس به عنوان تولید کننده برتر ملی انتخاب شد

دو پروژه جدید تماد

دو پروژه جدید در شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) به بهره‌برداری رسید

دستاوردی تازه؛ تولید آموکسی سیلین بدون حلال آلی

شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران با این دستاورد ارزشمند، موفق به کسب جایزه پژوهش برتر شد

مهر تایید NACI برای شرکت شیمی دارویی داروپخش

شرکت شیمی دارویی داروپخش از گروه دارویی تامین TPICO گواهینامه ایزو دریافت کرد

کلرپارس برای دهمین سال متوالی، واحد نمونه صادرات شد

بیست و سومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی برگزار شد و کلرپارس واحد نمونه صادرات استان شناخته شد

دو دستاورد مهم برای شرکت شیمی دارویی داروپخش

تایید صلاحیت شرکت دانش بنیان و اخذ گواهینامه جی ام پی، از اخبار دستاوردهای شرکت شیمی دارویی داروپخش است

داروسازی دانا مقام نخست مسابقات فوتسال TPICO را کسب کرد

سومین دوره منظم مسابقات ورزشی فوتسال در گروه دارویی تامین برگزار شد و نفرات برتر خود را شناخت