پارس دارو؛ همسایه قدیمی و سبز تهرانپارس
۱۳۹۶/۰۶/۲۸

پارس دارو؛ همسایه قدیمی و سبز تهرانپارس

 به گزارش امور رسانه ای تی پی کو؛ در مقدمه مطلب آمده است: روزگاری نه چندان دور بسیاری از محله‌های تازه تاسیس کنونی، خارج از محدوده بودند و به همین دلیل کارخانه ها و شرکت ها در آن ساخته شده بودند. با گسترش شهر تهران بسیاری از نقاط خارج از شهر مسکونی شد و این شرکت ها در داخل محدوده مسکونی قرار گرفتند. بسیاری از این کارخانه‌ها به دلیل آلودگی هایی که داشتند به  خارج از شهر منتقل شدند. تهرانپارس هم روزگاری خارج از محدوده بود و سال 1339 که شرکت پارس دارو ساخته شد؛ این جا جزو باغات تهران بود و حالا این شرکت درست در قلب محله جا دارد. خوشبختانه با تدابیری که مسئولان این شرکت اندیشیده‌اند، این مجموعه به شرکتی از صنعت سبز تبدیل شده و نه تنها زیانی به همسایه ها نمی‌رساند، بلکه با اشتغال قریب به 300 نفر- که اکثریت آن‌ها ساکن منطقه هستند- در اشتغال‌زایی نیز نقشی بسزا دارد. به این بهانه به سراغ این همسایه خوب و تولیدکننده داروهای ایرانی رفتیم.

  • همسایه خوب

از فلکه اول تهرانپارس که به سمت بلوار پروین می‌روی، شرکت «پارس دارو» با آن نمای سرسبز و زیبایش خودنمایی می‌کند. روی پست برق مجاور شرکت، هنوز نام «بایر فارما» به چشم می‌خورد که نام اولیه شرکت بوده است. هماهنگی ها شده و دکتر «مهران براهیمی» پنجاه ساله - مدیرعامل شرکت پارس دارو - گرم و صمیمی پذیرای ما می‌شود و در محل کارش به گفت و گو می‌نشینیم. ایشان یکسال و نیم است که مدیرعاملی پارس دارو را عهده دار و قبل از این، در شرکت داروسازی دکتر عبیدی مشغول به کار بوده است. با افتخار از همسایه‌داری‌اش می گوید: «پارس دارو مجموعه‌ای‌ست که وظیفه خودش دانسته و تمام تلاشش را کرده که استاندارهای زیست محیطی را رعایت کند، ما تصفیه خانه‌ای داریم که پساب صنعتی‌مان را قبل از ورود به شبکه فاضلاب شهری کاملا تصفیه می‌کند و این تصفیه بعضی اوقات آن‌قدر مناسب است و آلودگی ندارد که در حد آشامیدن است. شرکت ما نخستین شرکتی است که سیستم کنترل تصفیه پساب آن به صورت آنلاین فعال شده و سازمان محیط زیست به صورت آنلاین می تواند بر این سیستم تصفیه نظارت کند؛ از طرفی در سیستم خروجی هوا هم از فیلترهایی استفاده می شود که آلودگی زیست محیطی ایجاد نکند.»

  • سود رسانی به محله

این شرکت علاوه بر رعایت عدم آلودگی محیط زیست، همسایگان‌اش را جزو ذینفع‌های خود می‌داند. دکتر براهیمی می‌گوید: «سعی کردیم همسایه ای خوب برای همسایه‌ها باشیم نه تنها آزار دهنده نبوده، بلکه تا حد توان سودرسانی هم بکنیم؛ بر همین اساس یکی از اهداف ما ارتباط خوب با همسایگان است. ما یک سیستم آتش نشانی بسیار قوی داریم که اگر خدای نکرده در محله اتفاقی بیفتد، می‌توانیم به کمک سیستم آتش نشانی شهری بیاییم. جزو برنامه های آینده پارس دارو است که با توزیع پرسش نامه‌هایی بین همسایه‌ها و هم محله‌ای ها تنظیم‌کرده که در ماه آینده توزیع می‌شود که این نظرسنجی درباره احساس مشترک پارس دارو و مردم محله تهرانپارس نسبت به یکدیگر و مسائل محله‌ای است و اگر مواردی باشد که مردم محل به ما بگویند تلاش می‌کنیم که آن را حتما برطرف کنیم. این پرسشنامه‌ها طی ماه آینده با طراحی روابط عمومی مجموعه توزیع می‌شود تا اثبات کنیم که برای ما مهم است که این حسن همجواری را حفظ کنیم. سالیان سال است که شرکت پارس دارو در محله تهرانپارس فعال است از سال 1339 زمانی که اینجا زمین خالی بوده ما جز اولین ساکنان تهرانپارس بودیم در حالی که از حدود سال‌های 46-45 تهرانپارس به صورت مسکونی در آمده است و به عنوان ساکن قدیمی این محله، احساس ما این است که باید اصول و آداب همسایه‌گی را در برابر مردم محله تهرانپارس رعایت کنیم.»

  • کارآفرینی

پارس دارو 300 نفر نیرو دارد که بخش قابل توجهی از این نیروها- تقریبا بیش از 70-60 درصد- ساکن منطقه شرق تهران هستند و این‌گونه برای منطقه کار آفرینی کرده و  اگر یک محاسبه سرانگشتی انجام دهیم حدود هزار نفر از این سفره‌ای که پهن شده، رزق‌شان را به دست می‌آورند. دکتر براهیمی صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «به صورت مرتب در پارس دارو به نیروها در حوزه ایمنی کار و حتی حوزه بهداشت آموزش داده می شود، به طوری که یک پرسنل پارس دارو می‌تواند در محله‌اش ناجی باشد و در مسائل ایمنی، خطرهای احتمالی، آسیب‌های محیطی و ... موثر باشد. ما در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی هم فعال هستیم و بارها به مراکز خیریه اهدای دارو داشته‌ایم و به مناسبت روز داروساز و با هماهنگی سازمان انتقال خون، تقریبا شصت درصد پرسنل ما، اهدا خون داشتند. یکی از مواردی که می‌توانم به آن اشاره کنم این است که کارخانه‌های دارویی می‌توانند برای محله، آلودگی شیمیایی ایجاد کنند؛ هم در هوا و هم در آب، در حالی که ما با سیستم تصفیه جلوی همه آن‌ها را گرفته‌ایم و بر آن نظارت داریم. ما به نظرات همسایه‌های‌مان در تهرانپارس اهمیت می‌دهیم؛ شاید ساده به نظر برسد اما به طور مثال، تابلوی نئونی روی پشت بام شرکت بود، همسایه‌ها اعتراض کردند که نورش زیاد است. ما با نصب سیستمی اتوماتیک کاری کردیم که این تابلو در ساعت 11 شب خاموش باشد.»

  • تولید داروهای ضد شیمیایی

یکی از خدماتی که در سال‌های اخیر شرکت‌های داروسازی ایرانی انجام داده‌اند به زمان جنگ تحمیلی برمی‌گردد. مدیرعامل شرکت پارس دارو در این باره می‌گوید: «در زمان دفاع مقدس و بعد از حملات شیمیایی عراق به ایران در حالی که ما تحریم بودیم و کشورهای خارجی به ما داروی ضد بمب‌های شیمیایی نمی‌دادند؛ صنعت دارو در آن شرایط توانست با کمک نیروهای دانشگاهی، داروهایی برای مقابله با اثرات بمب‌های شیمیایی تهیه کند و جا دارد این جا یاد کنیم از مرحوم استاد دکتر شفیعی (استاد دانشگاه تهران) با تیمی که تشکیل داده بود، بیشترین تلاش را در این رابطه کردند و به این داروها دست یافتند و در آن شرایط سخت و بحرانی، جان بسیاری از رزمندگان ایرانی را در جبهه ها نجات دادند؛ در چند سال اخیر و بعد از تحریم‌ها هم شرکت‌های داروسازی از شرکت‌هایی بودند که با ترفندهایی ویژه از جمله خریدهای نقدی به نوعی تحریم ها را دور زدند و از سوی دیگر با تکیه به توان تولید داخلی، از مصایب بزرگ، سربلند بیرون آمدند. عمده داروی مورد نیاز کشورمان در گذشته، از خارج وارد می‌شد، اما اکنون تولید نزدیک به 97درصد از نیاز دارویی کشور بر عهده صنعت دارویی داخلی‌ست و این اتفاق کوچکی نیست.

  • ارزانی دلیل بد بودن نیست

با توجه به رشد صنعت داروسازی داخلی آیا ما به داروهای ایرانی اعتماد کنیم؟ آقای دکتر با قاطعیت پاسخ می دهد: «بله، حتما به داروی ایرانی اعتماد کنید! متاسفانه این فرهنگ اشتباه که جنس خارجی بهتر از جنس ایرانی است در دارو هم تسری پیدا کرده است و از سوی دیگر- به اعتقاد من- عدم اعتماد به داروی ایرانی از مسئله قیمت سرچشمه می‌گیرد و این به نوعی تلقین است که جنسی که گران‌تر بخریم حتما با کیفیت‌تر است و تفاوت قیمت داروی ایرانی با داروی خارجی ناشی از کیفیت است؛ در حالی‌که این طور نیست! ارزانی داروی ایرانی به دلیل قوانین و سیاست اشتباه در قیمت گذاری دارو است که باعث شده که داروی ایرانی ارزان باشد، خیلی از مواقع داروی ایرانی با کیفیت‌تر از نوع خارجی‌اش است؛ این یک واقعیت است؛ ارزان بودن قیمت داروی ایرانی خیلی به این به صنعت لطمه زده و قیمت دارو باید افزایش پیدا کند، اما نباید بار افزایش قیمت بر دوش مردم بیفتد و باید دولت با روش تقویت و سیاست های بیمه‌ای خود، این داستان را به مسیرهایی سازنده هدایت کند. این تصور اشتباه است که ما فکر کنیم تقاضای افزایش قیمت دارو، نوعی سهم‌خواهی و به دنبال سود بیشتر بودن است؛ افزایش قیمت دارو برای شرکت‌های دارویی، اولاً موجب تولید و کار بیشتر می‌شود؛ ثانیاً بخشی از آن موجب ارتقا سطح کیفی دارو، و ثالثاً بخشی دیگر هم صرف کارهای پایه‌ای و تحقیقاتی و رسیدن به محصولاتی که صرفا ایران تولید کننده آن باشد، خواهد شد؛ بدانیم که پایین بودن قیمت دارو، برای توسعه این صنعت؛ واقعاً محدودیت ایجاد کرده است.»

  • حال و روز داروسازی

جای بسی خوشحالی دارد که چرخ این صنعت در محله ما به خوبی می‌چرخد و تعدادی از هم محله‌ای‌ها در این صنعت اشتغال دارند. از وضعیت این روزهای شرکت‌های داروسازی می‌پرسیم و دکتر براهیمی در جواب می گوید: «صنعت داروسازی، صنعتی قوی‌ و قدیمی‌ست و خوشبختانه دوران سختی را هم با موفقیت پشت گذرانده و سربلند بیرون آمده و با این وجود، این روزها جدی‌ترین مشکل شرکت‌های داروسازی، نقدینگی است که می‌شود گفت، در حال حاضر به وضع بحران رسیده و بدهی بخش دولتی به شرکت‌های داروسازی به این مشکل دامن زده است.»

  • صادرات

دکتر براهیمی درباره پارس دارو به عنوان یکی از نخستین شرکت‎‌های دارویی ایران که توانسته بعد از سال‌های طولانی مستقیما از طرف سازمان بهداشت عراق مجوز صادرات دریافت کند. می گوید: «پارس دارو به دلایل گوناگون صادرات به کشورهای اروپایی ندارد، اما صادرات داروی ایرانی رو به رشد است و بعضی شرکت های داروسازی علاوه برعراق و افغانستان و کشورهای همسایه به کشورهای اروپایی هم صادرات دارند؛ در حال حاضر ما در شرایطی هستیم که می‌توانیم توانایی تولیدمان را افزایش دهیم و از حداکثر توان تولید استفاده کنیم؛ شاخص‌ترین تولید شرکت ما آسپرین 80 میلی (یا همان آ.اس.آ) است که یکی از قدیمی ترین داروها و در عین حال یکی از پر مصرف‌ترین داروها در سطح کشور است و توصیه می شود افراد بعد از چهل سالگی حتما هر شب یک قرص بخورند.»

  • ما و همسایه ها

از دکتر مهران براهیمی که با شور و علاقه ای ویژه از داروسازی حرف می زند و از رشته ای که انتخاب کرده و راهی که آمده، بسیار راضی‌ست، می پرسیم؛ آیا پیش آمده که یکی از هم محله‌ای‌ها که از پیدا کردن دارویی ناامید و مستاصل شده باشد، به شما و شرکت تان مراجعه کند و کمک بخواهد؟ اندکی فکر کرده و می گوید: «در این مدت که در این شرکت مشغول به کار هستم موردی نداشتیم، اما چند سال قبل که در جایی دیگر مشغول بودم، مراجعه کننده‌ای داشتیم که داروی اعصاب می‌خواست و این دارو تولید شرکت ما بود و از آن جایی که ما نمی‌توانیم به طور مستقیم دارو را تحویل مشتری بدهیم - یعنی اصلا مجاز به این کار نیستیم حتی به داروخانه ها مستقیما دارو بدهیم- ایشان را راهنمایی کردیم که کجا بروند تا بتوانند داروی‌شان را تهیه کنند؛ در کل سیستم پخش دارو به صورت پخش سراسری است و هیچ شرکت دارویی نمی تواند داروهایش را از طریق دیگری وارد بازار فروش کند؛ در چنین مواردی ما فقط می‌توانیم هم محله‌ای را راهنمایی کنیم و پیگیر کارشان باشیم.»

  • تاریخچه

شرکت پارس دارو در سال ۱۳۳۹ با نام «بایر فارما» ایران توسط شرکت آلمانی بایرآ.گ به عنوان نخستین شعبه یک شرکت چند ملیتی دارویی در ایران تاسیس و در سال 1341 به بهره‌برداری رسید. نخستین محصولات این شرکت مانند قرص‌های آسپرین، دلویران، رفاگان، شربت‌های تونیک و کریزیوال، تحت لیسانس شرکت بایر آلمان تولید می شدند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اداره این شرکت تحت پوشش سازمان صنایع ملی ایران با نام پارس دارو (سهامی خاص) قرار گرفت؛ در بهمن ۱۳۷۴ با طی مراحل قانونی با تغییر وضعیت از سهامی خاص به سهامی عام در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار پیوست. امروزه شرکت دارویی پارس دارو با تولید بیش از 80 محصول دارویی مختلف به ویژه آنتی بیوتیک‌ها، آنتی ویروس، ضد قارچ، ضد افسردگی و... با نام های ژنریک و برند در دوزهای مختلف، توانسته‌ به عنوان معتبرترین شرکت دارویی ایران در زمینه تحقیق، تولید و عرضه محصولات دارویی، جایگاهی مناسب بین شركت‌های داروسازی كشور به دست آورد و به عنوان واحد داروسازی پیشرو در زمینه‌های رشد، توسعه، تحول و نوآوری شناخته شود. این شرکت با 57 سال قدمت یکی از ساکنان قدیمی محله تهرانپارس به حساب می آید.

گزارش از فاطمه شعبانی

پایان پیام

انتخاب هلدینگ پیشرو: داروپخش

سومین دوره جشنواره هلدینگ ‌های برتر و شرکت‌ های کارآمد اقتصادی برگزار شد

تندیس نقره ای برای اوزان و چهار گواهینامه برای شرکت های TPICO

از شرکت اوزان و چهار شرکت دیگر گروه دارویی تامین در روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان تقدیر شد

حاضر، غایب، اعلام رتبه بندی شرکت های برتر

فهرست پانصد غول اقتصاد ايران با آمار فروش و سود از طرف سازمان مدیریت صنعتی اعلام شد

درخشش کلرپارس در پانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی

پانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی برگزار و شرکت کلرپارس به عنوان تولید کننده برتر ملی انتخاب شد

دو پروژه جدید تماد

دو پروژه جدید در شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) به بهره‌برداری رسید

دستاوردی تازه؛ تولید آموکسی سیلین بدون حلال آلی

شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران با این دستاورد ارزشمند، موفق به کسب جایزه پژوهش برتر شد

مهر تایید NACI برای شرکت شیمی دارویی داروپخش

شرکت شیمی دارویی داروپخش از گروه دارویی تامین TPICO گواهینامه ایزو دریافت کرد

کلرپارس برای دهمین سال متوالی، واحد نمونه صادرات شد

بیست و سومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی برگزار شد و کلرپارس واحد نمونه صادرات استان شناخته شد

دو دستاورد مهم برای شرکت شیمی دارویی داروپخش

تایید صلاحیت شرکت دانش بنیان و اخذ گواهینامه جی ام پی، از اخبار دستاوردهای شرکت شیمی دارویی داروپخش است

داروسازی دانا مقام نخست مسابقات فوتسال TPICO را کسب کرد

سومین دوره منظم مسابقات ورزشی فوتسال در گروه دارویی تامین برگزار شد و نفرات برتر خود را شناخت

کسب گواهی معتبر توسط اکسیر

شرکت داروسازی اکسیر موفق به دریافت گواهی Satisfactory level Of Complianceشد

کسب گواهی معتبر توسط اکسیر

شرکت داروسازی اکسیر موفق به دریافت گواهی Satisfactory level Of Complianceشد

اخذ گواهینامه GMP توسط داروسازی اکسیر

شرکت داروسازی اکسیر موفق به اخذ گواهینامه معتبر خط تولید لئوفیلیزه ( هورمون رشد) شد

موفقیت شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران

صلاحیت شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران برای تبدیل به شرکت دانش بنیان مورد تایید قرار گرفت